Wellbeingowa przestrzeń pracy – czym jest i jak podejść do niej „z głową”?
Z reguły wellbeing (ang. dobrostan) kojarzy się pracodawcom z wysokimi kosztami i koniecznością ciągłego „głaskania” pracownika różnego rodzaju benefitami (ewentualnie z pewnym obowiązkiem, który należy podjąć w dobie rozmów o ESG, Diversity & Inclusion i Employee Experience). Niestety bardzo często okazuje się, że pomimo szeregu świadczeń pracownicy wcale nie czują się dobrze w swoim miejscu pracy. Wręcz przeciwnie – mają poczucie głębokiego niezrozumienia i niedocenienia. W rezultacie obie strony doświadczają frustracji, aż w firmie zapada decyzja: koniec z benefitami. Tymczasem, aby właściwie zadbać o dobrostan pracowników, należy zlokalizować źródło problemu. Czym tak naprawdę jest wellbeing? Gdzie popełniliśmy błąd? Co jako organizacja możemy zaproponować swoim pracownikom? I w jaki sposób przestrzeń pracy wpływa na ich dobrostan? Zapraszam!
O moim doświadczeniu oraz pozostałych obszarach wellbeingowej organizacji przeczytasz w tym artykule.
Wellbeing to nie (tylko) benefity
W wellbeingowym miejscu pracy lista benefitów wcale nie musi sięgać dwóch stron. Może ona być bardzo krótka, lecz jej podstawą powinno być myślenie o człowieku i jego potrzebach – zarówno tych zdrowotnych, jak i psychicznych (mentalnych). Nie ma znaczenia czy jest to szeregowy pracownik, manager, czy dyrektor – wszyscy jesteśmy ludźmi! Jednakże w zależności od sytuacji życiowej inaczej odbieramy i artykułujemy swoje potrzeby. Wellbeingowa organizacja powinna je wszystkie uwzględnić, stawiając w pierwszej kolejności na jakość realizowanych usług oraz dopasowanie do odbiorców, czyli swoich pracowników. Prawdziwych ludzi. Nie statystycznych „millenialsów”.
Wellbeing to zatem nie tylko wewnętrzna polityka benefitowa. To strategia, która pozwala osiągnąć firmie odpowiedni poziom efektywności swoich działań, z poszanowaniem dostępnych zasobów, poprzez dbanie o dobrostan i świadomość wśród swoich pracowników. To dawanie ludziom możliwości do realizacji swoich potrzeb, niekoniecznie wyręczając ich w tym działaniu. Z perspektywy organizacji to nic innego jak narzędzie, które poprawia systemy i procesy, wzmacnia kulturę organizacyjną, buduje świadomość pracowników, oddziałuje na ich zdrowie oraz wspiera relacje. Dodatkowo dobrze zorganizowane miejsce pracy, jakim jest też przestrzeń biurowa, również wpływa na wspomniane obszary wellbeingu.
Przestrzeń pracy a wellbeing
Gdyby zapytać użytkowników przestrzeni, z czym kojarzy im się dobrze urządzone biuro, z pewnością pojawią się takie odpowiedzi jak: „ładne kolory”, „nowoczesny design”, „różnorodne przestrzenie”, „nowoczesne sale do spotkań”, „ładny widok zza okna”. Często je słyszę, pracując z klientami. Jednakże dobrze urządzone biuro to przede wszystkim miejsce, którego funkcjonalność jest dopasowana do potrzeb pracownika i powierzonych mu zadań, wynikających z biznesowej strategii. To tak naprawdę narzędzie w rękach pracodawcy, które może ułatwiać lub utrudniać realizację codziennych obowiązków, a więc pozytywnie bądź negatywnie, wpływać na wellbeing w miejscu pracy.
Inwestycja w dobrze zorganizowane biuro to zatem inwestycja w pracownika – jego efektywność, zadowolenie, motywację, zdrowie. Zwłaszcza w modelu hybrydowym, gdy praca stacjonarna często postrzegana jest jako przykry obowiązek lub jedynie odskocznia od pracy zdalnej, warto zadbać o to, by przestrzeń biurowa budziła u pracowników pozytywne skojarzenia i była realną pomocą w biznesie. Dodatkowo biuro jest namacalną wizytówką firmy – jako pracodawcy, partnera biznesowego, kontrahenta. Dobrze, by obraz tworzony na zewnątrz był spójny z tym, jak to wygląda od środka.
Strategiczne podejście do wellbeingu
Czasy pracy rozproszonej to dobry moment, by przyjrzeć się swoim przestrzeniom i zastanowić, czy nie potrzebują odświeżenia lub zmiany:
⚬ Czy ilość dostępnej przestrzeni jest odpowiednia dla korzystających z niej pracowników?
⚬ W jaki sposób zaaranżować biuro, kiedy zdecydowaliśmy się na zmniejszenie wynajmowanej przestrzeni
⚬ Jak zadbać o pracowników, którzy pojawiają się w biurze sporadycznie i nie czują integracji z firmą?
⚬ Co należałoby zoptymalizować w przestrzeni, zyskując dodatkowe zasoby?
⚬ Jak zadbać o potrzeby użytkowników, mając na uwadze nieregularne korzystanie z biura?
⚬ Jak dostosować miejsca spotkań do obecnych standardów rozmów online?
⚬ Jak przygotować biuro na nieustanną zmienność?
Wiele firm myśląc o wellbeingu, zapomina o stworzeniu sensownej strategii i wpisaniu w nią biura. W takich sytuacjach warto udać się po pomoc do ekspertów i w czasach różnorodnych cięć budżetowych przeprowadzić je “z głową”.
Workplace & Wellbeing Consulting – Twój doradca w miejscu pracy
W Workplace Team wspieramy naszych klientów zarówno podczas tworzenia optymalnego planu biura (Workplace Strategy), jak i w codziennych wyzwaniach, jakie niesie ze sobą środowisko pracy (Workplace & Wellbeing Consulting). W zależności od sytuacji i potrzeb oferujemy różne warianty doradztwa – od pakietu konsultacji online po audyt przestrzeni biurowej, warsztaty z pracownikami i raport podsumowujący wraz rekomendacjami do wdrożenia. Jeśli nie masz pewności, która opcja byłaby dla Ciebie najlepsza, możesz skorzystać z bezpłatnej, wstępnej konsultacji online, po której wspólnie podejmiemy decyzję!
Dlaczego warto zainwestować w Workplace & Wellbeing Consulting?
Dzięki temu:
✓ zainicjujesz zmiany w swoim środowisku pracy,
✓ otrzymasz wsparcie w podejmowaniu decyzji i planowaniu etapów projektu zmiany,
✓ otrzymasz dostęp do specjalistycznej wiedzy branżowej,
✓ rozwiążesz bieżące problemy związane z funkcjonowaniem biura,
✓ otrzymasz dopasowany zakres rozwiązań w oparciu o potrzeby Twoje i Twojej firmy,
✓ unikniesz częstych błędów popełnianych przy zmianach w biurze,
✓ zapoznasz się z trendami biurowymi i dobrymi praktykami na rynku.
Kiedy warto zaangażować zewnętrznego konsultanta?
⚬ Kiedy zarządzasz biurem i potrzebujesz usprawnień na „tu i teraz”,
⚬ gdy wdrażasz nowy model pracy i chcesz dostosować do niego obecną przestrzeń,
⚬ jeżeli chcesz ożywić oraz zaktywizować swoje biuro,
⚬ kiedy potrzebujesz poznać różne potrzeby użytkowników w sposób obiektywny i podjąć kluczowe decyzje dotyczące zmian w przestrzeni,
⚬ jeżeli zastanawiasz się, jak szybko dopasować przestrzeń do pracy hybrydowej,
⚬ gdy chcesz dowiedzieć się, jak uczynić biuro elementem strategii wellbeingowej,
⚬ kiedy jesteś po rearanżacji biura, ale efekt nie spełnił Waszych oczekiwań biznesowych,
⚬ jeżeli zastanawiasz się, jak dostosować biuro do potrzeb osób neuroróżnorodnych.