Neuro-inkluzywne biuro w 8 krokach
Neuroinkluzywne biuro
w 8 krokach
Świadomość w zakresie tworzenia miejsc pracy ciągle rośnie – i bardzo dobrze! Przestrzeń jaka nas otacza, zwłaszcza ta codzienna, wywiera na nas spory wpływ. Róbmy zatem wszystko, by był on jak najbardziej pozytywny i stymulował nas do efektywnej pracy. W ostatnim czasie z coraz większym zainteresowaniem spotyka się projektowanie z myślą o neuroróżnorodności. Takie podejście jest nie tylko wartościowe z poziomu biznesu, ale przede wszystkim korzystne dla społeczeństwa. Tym chętniej śpieszymy do Was, by podzielić się naszymi dobrymi praktykami w tym zakresie!
W strategiach miejsc pracy, jakie tworzymy dla naszych Klientów, często mówimy o różnorodności potrzeb pracowników, która to implikuje różnorodność rozwiązań biurowych. Aby planować nowe biuro z myślą o neuroróżnorodności, należy jednak pójść o krok dalej – zrozumieć, że to jak odbieramy ten sam świat, a więc także tą samą przestrzeń biurową, jest kwestią indywidualną.
Dlatego dane rozwiązanie biurowe przez pewną grupę osób może być odbierane jako wyjątkowo komfortowe i wspierające pracę, podczas gdy dla innych użytkowników będzie stanowić utrudnienie uniemożliwiające wykonanie zadania. Wszystko to za sprawą naszych mózgów i systemów poznawczych, które tak pięknie się od siebie różnią.
Na co więc warto zwrócić uwagę, planując neuroinkluzywne biuro? Wiele razy otrzymywaliśmy to pytanie od naszych Klientów, dlatego postanowiliśmy zebrać najważniejsze informacje w jednym miejscu. Poznaj nasze dobre praktyki i niezbędne rozwiązania przestrzenne! A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat neuroróżnorodności, koniecznie przeczytaj TEN artykuł.
1. Daj wybór
Przestrzeń biurowa przygotowana dla osób neuroróżnorodnych powinna być przede wszystkim oparta o wybór – zarówno jeśli chodzi o typ przestrzeni, design, lokalizację, udogodnienia, oznaczenie i otoczenie [1].
Przestrzeń biurowa przygotowana dla osób neuroróżnorodnych powinna być przede wszystkim oparta o wybór – zarówno jeśli chodzi o typ przestrzeni, design, lokalizację, udogodnienia, oznaczenie i otoczenie [1]. Obdarz pracowników możliwością wyboru poprzez zastosowanie różnych rozwiązań, tak by każdy, niezależnie od potrzeby i chwili, mógł znaleźć miejsce, które pomoże mu efektywnie pracować.
Obdarz pracowników możliwością wyboru poprzez zastosowanie różnych rozwiązań, tak by każdy, niezależnie od potrzeby i chwili, mógł znaleźć miejsce, które pomoże mu efektywnie pracować.
2. Podziel przestrzeń na strefy
Podział przestrzeni biurowej na różne strefy do pracy pozwala, zwłaszcza osobom z neuroróżnorodnością, znaleźć komfortowe warunki do realizacji zadań i skutecznie regulować poziom interakcji oraz prywatności.
Neuroinkluzywne biuro powinno zawierać:
⚬ przestrzenie pracy wspólnej i indywidualnej,
⚬ miejsca ciche oraz głośne,
⚬ przestrzenie otwarte, półotwarte i zamknięte,
⚬ miejsca przechodnie oraz dedykowane,
⚬ miejsca integracji, jak również izolacji / odseparowania.
3. Postaw na nowe rozwiązania i funkcje
Tworzenie neuroinkluzywnej przestrzeni wymaga umiejętnego wyważenia bodźców oddziałujących na jej użytkowników. Kluczem jest uwzględnienie indywidualnych potrzeb w zakresie ruchu, prywatności oraz interakcji. Wiąże się to często z poszerzeniem tradycyjnego zakresu pomieszczeń czy rozwiązań meblowych.
Pomyśl o:
⚬ kuchni wyposażonej w różne formy siedzisk, umożliwiającej unikanie, bądź wchodzenie w interakcje społeczne,
⚬ focus roomach z możliwością rezerwacji, ulokowanych w biurze w sposób ograniczający potrzebę przemieszczania się,
⚬ miejscach do indywidualnego odpoczynku w postaci pomieszczeń typu relax room lub kabin, zapewniających odciążenie sensoryczne,
⚬ miejscach do interakcji i ruchu w postaci pomieszczeń typu fun room, wyposażonych w przyrządy do ćwiczeń, gry, materiały stymulujące i zapewniających dodatkowe pobudzenie mózgu,
⚬ coffee / water pointach, umożliwiających korzystanie z nich bez konieczności interakcji,
⚬ mobilnych meblach, typu: biurka sit-to-stand, przenośne pufy, krzesła na kółkach, regulowane na wysokość stoły do pracy projektowej czy mobilne tablice, dających pracownikom możliwość przearanżowania danej przestrzeni,
⚬ szerokiej gamie siedzisk, tj. obrotowe krzesła, wysokie stołki, kanapy lub kokony, pozwalającej użytkownikom na siedzenie w sposób zaspokajający ich indywidualną potrzebę ruchu.
4. Zadbaj o akustykę
Podczas gdy większość osób neurotypowych w miarę dobrze radzi sobie ze zmianami na poziomie hałasu, dla osób neuroróżnorodnych może to być znacznie trudniejsze. Akustyka w neuroinkluzywnym biurze powinna umożliwiać użytkownikom stopniowe przemieszczanie się ze stref najcichszych do najgłośniejszych, a także zapewniać możliwość wyboru poziomu hałasu.
Rozważ:
⚬ zamknięcie wybranych pomieszczeń z uwagi na hałas,
⚬ produkty akustyczne poprawiające komfort pracy w biurze,
⚬ odgrodzenie biurek od ciągów komunikacyjnych,
⚬ zapewnienie pracownikom wygłuszających słuchawek,
⚬ zakup nieautomatycznych suszarek do rąk i alternatywę w postaci ręczników papierowych.
5. Pozwól kontrolować oświetlenie
Wiele osób neuroróżnorodnych, ale także tych neurotypowych, jest wrażliwych na oświetlenie. Problematyczne w przestrzeniach jest migoczące światło, odbijanie się światła od tekstur i wykończeń, brak możliwości zasłonięcia okien. Sterowanie oświetleniem w obrębie swojej przestrzeni pracy daje poczucie kontroli nad otoczeniem oraz podnosi efektywność.
Weź pod uwagę:
⚬ oświetlenie LED,
⚬ lampy z procentową regulacją natężenia,
⚬ dodatkowe lampki nabiurkowe,
⚬ monitory z powłoką antyrefleksyjną,
⚬ rolety zaciemniające okna,
⚬ zasłony.
6. Uwzględnij odpowiedni design
Neroróżnorodność to często zwiększona wrażliwość na bodźce środowiskowe, w tym kolory, wzory wykończeń, tekstury. Design neuroinkluzywnej przestrzeni powinien być wyważony i przede wszystkim spójny z funkcją danego pomieszczenia.
Neroróżnorodność to często zwiększona wrażliwość na bodźce środowiskowe, w tym kolory, wzory wykończeń, tekstury. Design neuroinkluzywnej przestrzeni powinien być wyważony i przede wszystkim spójny z funkcją danego pomieszczenia.
Unikaj:
⚬ twardych w dotyku tekstur, powodujących nadwrażliwość sensoryczną,
⚬ gładkich, połyskujących i odbijających światło powierzchni,
⚬ jasnych, odważnych kolorów i intensywnych wzorów na całej powierzchni biurowej.
Unikaj:
⚬ twardych w dotyku tekstur, powodujących nadwrażliwość sensoryczną,
⚬ gładkich, połyskujących i odbijających światło powierzchni,
⚬ jasnych, odważnych kolorów i intensywnych wzorów na całej powierzchni biurowej.
7. Wprowadź czytelny wayfinding
Oznakowanie przestrzeni umiejscowione na poziomie wzroku zwykle jest skuteczną formą nawigacji po biurze. Jednak nie zawsze osoby z neuroróżnorodnością, szczególnie te z ASD (spektrum autyzmu) i podwyższonym poziomem wrażliwości, czują się komfortowo, podnosząc wzrok. Warto też pamiętać, że jedna forma komunikatu nie zawsze jest wystarczająca dla różnych osób. Czytelny wayfinding w neuroinkluzywnym biurze wymaga zaprojektowania alternatywnych dróg przekazu.
Pomyśl o:
⚬ jasnych i logicznych nazwach poszczególnych pomieszczeń / stref,
⚬ wayfindingu opartym o wykorzystanie podłóg, ścian, a nawet sufitów,
⚬ różnorodnym zakresie wzorów, kształtów i tekstur w celu poszerzenia form przekazu nawigacyjnego, wykorzystaniu oznakowania opartego o słowa, jak i symbole w sposób sekwencyjny,
⚬ zapewnieniu pracownikom oraz gościom mapy biura.
8. Pamiętaj o employee experience
Zadbaj, by wszystkie rozwiązania, które wprowadzisz, były intuicyjne i łatwe w obsłudze, a także wspierały elastyczność i możliwość wyboru.
Rozważ:
⚬ aplikacje do rezerwacji biurek i miejsc parkingowych z możliwością rezerwacji na dłuższy czas,
⚬ widoczny system rezerwacji oraz zajętości sal / stref wspierających w postaci koloru i tekstu,
⚬ oznaczenie zawartości szafek w kuchni, ogólnodostępnych mebli do przechowywania,
⚬ instrukcje użytkowania oparte o słowa, jak również symbole.
[1] Duric, S. (2020). NEURODIVERSITY. How senses are engaged in the built environment is a large part of why and how we design. The Working Brain.